Endometrioza i prehrana – malim namirnicama do velikih promijena
Endometrioza je kronična bolest o kojoj se s razlogom sve više govori. Čak 1 od 10 žena bori se s ovom bolešću koja može narušiti kvalitetu života jer uzrokuje bolove, obilno krvarenje, pa čak i neplodnost. Riječ je o vrlo složenom stanju koje zahtijeva sveobuhvatan pristup.
Što se točno događa u tijelu da uzrokuje endometriozu?
Endometrij je tkivo koje oblaže unutrašnjost sluznice maternice i ciklički se mijenja pod utjecajem hormona jajnika, pa se tijekom menstruacije ljušti i krvari. On bi trebao rasti unutar sluznice maternice, dok u slučaju endometrioze raste izvan nje. Osim na vanjskoj površini maternice, može se nalaziti i na jajnicima, jajovodima a mogu biti zahvaćeni i susjedni organi – mokraćni mjehur, crijeva, bubrezi.
Najčešći simptomi koji se javljaju tijekom ovog stanja su:
- Bol u zdjelici, abdomenu ili donjem dijelu leđa, posebno tijekom menstruacije i ovulacije.
- Obilno menstrualno krvarenje.
- Bol pri mokrenju, defekaciji, nadutost, rektalno krvarenje, proljev, zatvor, iscrpljenost, i intolerancije na hranu.
Kako se dijagnosticira i liječi?
Samo postavljanje dijagnoze može biti dug i naporan proces. Na temelju simptoma, posebno educirani ginekolog obavlja detaljan pregled uz nalaz ultrazvuka i magnetske rezonancije. Konačna dijagnoza postavlja se tek nakon operacije i biopsije zahvaćenog tkiva.
Endometrioza se najčešće javlja u dobi od 24-45 godina, i može da povećava rizik od razvoja drugih bolesti – od autoimunih i inzulinske rezistencije do kardiometaboličkih bolesti.
Ne postoji lijek koji bi spriječio pojavu endometrioze, ali postoji hormonska terapija koja može smanjiti simptome i držati hormone pod kontrolom. Kirurškim zahvatom mogu se ukloniti priraslice i lezije, no može se dogoditi i da se nakon nekog vremena vrate.
Prehrana kao Terapija: Zdravim Obrocima protiv Endometrioze
Obogaćivanjem obroka možete raditi na ublažavanju simptoma i pružanju potpore u liječenju endometrioze. Da budemo jasni, ne mislimo na dijete ili ograničenja, već na dodavanje zdravih namirnica bogatog sastava koji će napraviti razliku.
Mediteranska prehrana
Naziv možda ne govori dovoljno, pa ćemo objasniti što ova prehrana prilagođena upalnim stanjima zapravo uključuje:
- Mediteranska prehrana temelji se na povećanom unosu povrća i voća, ali i ribe, mahunarki, integralnih žitarica, maslinovog ulja, začinskog bilja, sjemenki i orašastih plodova.
- Kod ove prehrane značajno se smanjuje unos crvenog mesa – svinjetina, govedina, junetina i suhomesnati proizvodi.
- Važno je izbjegavati prženu hranu, alkohol i pekarske proizvode.
- Ograničiti unos kofeina.
- Smanjiti unos mliječnih proizvoda zbog moguće intolerancije na laktozu kod žena s endometriozom.
Bezglutenska prehrana
Istraživanja su pokazala vezu između prehrane bez glutena i poboljšanja simptoma. Potrebno je istaknuti da ovakva dijeta neće nužno pomoći svakoj ženi, ali svakako vrijedi pokušati.
Bezglutenskom dijetom se izbacuje mnogo hranjivih namirnica pa se tijelo može dovesti u nutritivni deficit, zato je važno napraviti dobar plan prije nego se krene s ovakvim režimom.
Kao i kod Mediteranske, uključite i obogatite svoje obroke ribom, plodovima mora, voćem, povrćem, sjemenkama, ali i bezglutenskim žitaricama poput riže, kukuruza, heljde, kvinoje, prosa i zobi.
Promjene u prehrani samo su početak! Za poboljšanje kvalitete života važno je uvesti i druge zdrave navike. Redovita tjelesna aktivnost, kvalitetan san, šetnje prirodom, dovoljan unos tekućine samo su neke od stvari koje mogu pridonijeti boljem općem stanju.
Endometrioza može donijeti mnoge izazove, ali ne brinite – sada imate znanje koje možete iskoristiti! To vam daje značajnu prednost, stoga ništa ne prepuštajte slučaju. Počnite poboljšavati svoj život na vrijeme i napravite pozitivne promjene!
Autor: Lucija Bakarić